Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kiralama yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekir. Bu sayede pek çok özel teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha uygun bir şekilde yapmak mümkün. Oto kiralama firmasına gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemlidir. İhtiyacınız olan aracı netleştirdikten sonra aşağıda belirtmiş olduğumuz uyarılara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsedeceğiz. Özellikle tatil dönemlerinde ve iş programlarımızda, araç kiralama ihtiyacı duyabiliyoruz. Ulaşım araçlarında yorulmak veya taksilere fazla para ödemek yerine, araç kiralamak hem konforlu hem de daha hesaplı olmasından dolayı büyük bir avantaj. Yoğun talep olan bir sektör olduğu için İnternet'te ve merkezi bölgelerde onlarca farklı araç kiralama şirketi bulmanız mümkün. Bu noktada kendinize en uygun aracı kiralamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

1: İhtiyaçlarınızın farkında olun
Araç kiralarken mutlaka araçta kaç kişi olacağınıza, aracı uzun yolda mı yoksa şehir içinde mi kullanacağınıza, yakıt bütçenize veya iş programlarınıza dikkat ediniz. Bu sayede işinizi görmeyecek bir aracı kiralamamış veya size fazla gelecek bir aracı kiralayarak yok yere fazladan para kaybetmemiş olursunuz. Kiralayacağınız araca karar vermeden önce, Hangisi Daha Avantajlı: Dizel mi, Benzinli mi? 

Örnek vermek gerekirse; işleriniz gereği şehir içinde kullanacağınız küçük motorlu ve az yakıt tüketen araçları veya dağlık bir bölgeye tatile gidiyorsanız SUV araçları tercih edebilirsiniz. Seyahatlerinizde gerekli olabilecek bebek koltuğu, HGS ve navigasyon gibi ek özelliklerin ücretli olabileceğini de unutmayın.

2: Size yakın konumlardan kiralama yapın
İş veya tatil programları sebebiyle seyahat eden ziyaretçilerin, mutlaka şehre giriş yaptıkları ve tekrar dönüş için kullanacakları konumlardan kiralama yapmalarını öneriyoruz. Bu detaya dikkat etmeyen birçok ziyaretçi, şehir merkezinden kiralama yapmakta ve dönüş için otogara veya havaalanına ulaşım araçlarını kullanarak gitmek zorunda kalmaktadır. 

3: Fiyat avantajlarından faydalanın
Araç kiralama sektörüne yoğun talep olduğu için markalar daha fazla müşteriye hitap edebilmek adına sürekli kampanya düzenlemekteler. Tatil dönemlerinde dahi bu kampanyalara rastlamak mümkün. Asla tek bir firmanın kampanyasını dikkate alarak araç kiralamayın. Yüksek fiyat iyi hizmet, düşük fiyatta kötü hizmet manasına gelmez. Bir araç kiralama firmasının kalitesini tecrübesi, kurumsallığı, hizmet sürecinde müşteriye yaklaşımı ve araç filosunun niteliği belirler. Karar vermeden önce, tüm ihtiyaçlarınız için kiralık araç çözümleri sunan Avcılar Rent A Car’ın uygun fiyatlar gibi dikkat çeken avantajlarına bir göz atın.

4: Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın
Birçok sektörde firmalar, erken rezervasyon yapan müşterilerine fiyat avantajı sunarlar. Araç kiralarken de geçerli olan bu fırsatı iyi değerlendirmelisiniz. Özellikle tatil yapacağınız tarihlerin veya iş toplantılarınızın tarihinin belli olduğu durumlarda, o tarih için erken araç kiralama rezervasyonu yaparak piyasa fiyatlarının çok altında araç kiralayabilirsiniz. Ankara, İzmir, Antalya veya İstanbul gibi büyük şehirlerde çok fazla kiralık araç bulunduğu için, bu şehirlerde erken rezervasyon kampanyaları daha sık uygulanmaktadır

5: Eski model araçlardan uzak durulması gerekir
Kiralık araçlar, maalesef hor kullanılan ve bu yüzden de çabuk eskiyen araçlardır. Uzun yol veya şehir içi ihtiyaçlarınız için araç kiralarken 3 yaşından daha büyük araçlardan uzak durulması gerekir. Bu sayede yolda kalma, teknik sorun yaşama veya en kötüsü kaza yapma ihtimaliniz düşer. Sıfıra yakın veya 1-2 yaşındaki araçlar hem daha güvenli hem de konforlu olacaktır. 

6: Sigorta ve sözleşmeyi dikkatle okumanızı öneririz
Sigortasız veya kaskosu olmayan araçları kesinlikle kiralamayın. Özellikle sigortası hiç yatırılmamış veya yenilenmemiş araçlar olası bir kazada size büyük bedeller ödetebilir. Araç kiralama sözleşmeleri ise çoğu zaman göz ardı edilen fakat tamamının okunması gereken resmi belgedir. Bu sözleşmede firmanın sizden beklentileri ve araç teslimatına ilişkin maddeler bulunur. Mağdur olduktan sonra okumak yerine, sözleşmeyi imzalamadan okumak yararınıza olacaktır. Aracı ne zaman teslim etmeniz gerektiğini ve gecikmeler dolayısı ile ödemek durumunda kalacağınız cezaları dikkatle okuyun.

7: Kiralayacağınız aracı detaylı kontrol etmeniz gerekir.
Acentede evrak işleri bittikten sonra, firma yetkilisi bir çalışan size aracı teslim edecektir. Öncelikle aracın etrafında gezerek, önemli bir çarpık veya göçük olup olmadığını tespit edin. Sonrasında tüm kapıları, bagajı ve motor kaputunu açarak kapıların mekanizmasında sorun olup olmadığını görün. Arabayı sanki kiralıyormuş gibi değil de satın alıyormuş gibi ciddi bir kontrol yapın. Görevlinin sizi beklemesini dert etmeyin, rahat rahat kontrollerinizi yapın.

8: Ödeme seçenekleri
Oto Kiralama işleminde en çok dikkat edilmesi gereken husus, kiralanan araç için trafik cezaları, ogs-hgs kaçak geçişler için teminat adı altında alınan açık senet imzala işinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Açık senet imzalatan oto kiralama firmalarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Kredi kartı ile araç kiralaması yapmanız yararınıza olacaktır. 

Aracın içine girerek hızlıca koltuklara, ön aksesuarlara ve aynalara göz atın. Aracı çalıştırarak ekranda bir arıza ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin. Aracı çalıştırdıktan sonra yakıt seviyesini kontrol edip not alın, aracı teslim ederken de aynı seviyede bırakın. Yakıtı fazladan almanız durumunda ise hiçbir firma fazladan aldığınız yakıtın ödemesini yapmayacaktır. Bu kontroller esnasında dikkatinizi çeken en ufak hasarları bile aracı size getiren görevliye belirterek, not almasını isteyin. Böylece aracı teslim ettiğinizde, belirtmiş olduğunuz hasarların hiçbirisinden sorumlu tutulmazsınız.

Belirtmiş olduğumuz maddelere dikkat ettiğiniz takdirde kiraladığınız araç ile yolculuğunuz sırasında veya teslim edeceğiniz sırada herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Oto kiralama'da önemle dikkat edilmesi gereken bilgileri paylaştık, mağduriyet yaşamamak adına önlem almanız sizin yararınıza olacaktır.

İlgili Yazılar

Avcılar Oto Kiralama