Gürcistan Araba

Değerli Ziyaretçilerimiz
Yaklaşık 3 yıl önce Gürcistan'dan araç getirme hakkında geniş kapsamlı makale paylaşmıştık. Bu makalemiz sonucunda işletmemize binlerce e-mail ve telefon numaralarımız üzerinden ulaşım sağlanmıştır. Öncelikle Şirketimiz Avcılar Rent A Car adı altında İstanbul Avcılar'da Oto Kiralama hizmeti sunmaktadır. GÜRCİSTAN ARAÇLARININ SATIŞI İLE HİÇ BİR ALAKASI OLMAYIP sadece bilgi amaçlı Web sitemizi ziyaret edenlere ve Ülkemiz de yaşayan kişilerin mağdur olmaması adına İnternet sitelerinden ve kendi tecrübelerimizden yola çıkarak paylaşılmaktadır. 

Gürcistan'dan Nasıl Araç Alabilirim?

1. Her Türk Vatandaşı Kendi adına Kimlik veya Pasaport ile araç satın alabilir bunda herhangi bir kısıtlama yoktur.  Araç satın almanızda engel olmaması aracı satın aldıktan sonra yurt dışına Türkiye'ye çıkaracağınız anlamına gelmez. Kanun açık bir şekilde belirtiyor. Yurt dışında yerleşik yaşamayan Oturum izni olmayan ve son 1 yıl içinde 6 ay Gürcistan veya farklı Ülkelerde ikamet etmeyen kişilerin Araç çıkartma hakkı yoktur!.. 

2. Gürcistan'da Yerel para birimi GEL (LARİ) Bugünün Kuru ile 100 TL 53 Lari yapmaktadır 27.05.2018 

  • Araç almayı düşünürken TL nin değerinin düşük olduğunu dikkate almanız gerekmektedir.
  • Yerel para birimi dışında Dolar olarak araç satın alabilirsiniz yine kur TL üzerinden hesaplanır.
  • Dolar Gürcistan da bugünün kuru ile 2.34 Lari TL bozdurup dolar aldığınız zaman %38 oranında zarar eder

Bazı İnternet siteleri üzerinde her Türk Vatandaşı araç alabilir Türkiye'de yasal 2 yıl kullanabilir 1. Derece yakınları da aracı kullanabilir diye açıklamalar yazmaktadır. Kesinlikle böyle bir şey mümkün DEĞİLDİR !.  Kanun maddesi içerisinde araç ruhsat sahibi aracın içinde olduğu zaman yakını aracı kullanabilir ibaresi yer almaktadır. Kısa zaman önce Almanya da ya yaşayan bir birey İstanbul'a araç getiriyor gelen aracı gümrükten Türkiye'ye sokan arkadaş aracı burada bırakıp gidiyor.. Araç Alman vatandaşı olan babası tarafından İstanbul'da kullanılırken trafikten MEN ediliyor ve araç gümrük muhafaza müdürlüğü otoparkına çekiliyor 3.500.00 TL ceza yazılıyor Araç Mercedes e320 bu araç sınır dışı edilmek üzere tekrar aracı getiren kişiye teslim ediliyor. Getiren çifte vatandaş oğul kullanan çifte vatandaş baba yani birinci derece yakını kullanabilir diye bir şey kesinlikle söz konusu değil!.. Not: Her iki bireyde Almanya da yaşıyor son 1 yıl içinde 6 ay ikametleri olmasına rağmen bu cezayı ödeyip araçlarını trafikten men ettirdiler!! Gürcistan dan alınan araçlar için de bu süreç kanun aynı şekilde işliyor YASAL olarak 6 ay kalmış olsanız bile aracı Gümrük kapısından geçiren dışında hiç kimse kullanamaz bunun mümkün olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Kısa bir zaman önce ünlü Youtuber Mervan Tepelioğlu;

Sosyal medya fenomeni ünlü Youtuber Mervan Tepelioğlu, “200 bin TL’lik arabayı 45 bin TL’ye almak” konulu bir video çekerek Youtube sayfasında geçtiğimiz şubat ayında yayınladı.Gazete Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın aktardığına göre, Tepelioğlu’nun, Gürcistan’da dörtte bir fiyatına aldığı otomobili nasıl Türkiye’ye getirdiğini, nasıl ucuza mal ettiğini anlattığı videosu ilgi odağı oldu. Video mayıs ayına kadar 1.5 milyon kişi tarafından izlendi.

Dikkat çeken video için kimi takipçiler, “Bu işlem kaçakçılığa girer” yorumlarında bulundu. Video sadece Tepelioğlu’nun hayranları tarafından değil, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından da izlendi. Araştırma yapan ekipler, Tepelioğlu’nun videoda anlattığı 2003 model Nissan 350 Z marka otomobilin yurda usulsüz olarak sokulduğunu belirledi. Otomobile el konuldu. İfadesine başvurulan Tepelioğlu, çekim için gittiği Trabzon’da, Gürcistan’da otomobillerin çok ucuz olduğunu öğrendiğini ifade ederek, “Konuyu araştırmak için Gürcistan’a gittim. Burada galerisi olan Murat Katemi ile tanıştım. Bu konuda bir video çekerek Türkiye’ye döndüm” dedi.

"OTOMOBİLİ ŞİRKET ÜZERİNDEN ALDIM"

Tepelioğlu, aracı yurda nasıl getirdiğini de ifadesinde şöyle anlattı: “Araç için Gürcistan’da düzenlenmiş ruhsat belgem var. Aracı, 2 Şubat 2018’de Batum’da Murat Katemi aracılığıyla Gürcistan’da bulunan ismini hatırlayamadığım bir Türk vatandaşından aldım. Katemi, işlemlerin usule uygun olduğunu, Gürcistan’da onun tanıdığı bir şahsın şirket kuracağını daha sonra o kişinin şirketi bana devredeceğini söyledi. O kişi şirket kurucusu olması nedeniyle şirketin üzerine kayıtlı bir aracı Türkiye’ye sokabilecekti. Sonra şirketi Akhverdi Karimov isimli kişiden devraldım. Arabayı, devraldığım şirket üzerine satın aldım. Daha sonra Karimov’a, aracı yurtiçi ve yurtdışında kullanabileceğim yönünde Gürcistan noterinde vekâlet verdim. 5 bin dolar araba için, 2 bin 500 dolar da şirket masrafları için ödeme yaptım. Toplam maliyeti 45 bin TL’yi buldu.”

Yapılan araştırma ve soruşturmada Akhverdi Karimov’un 3’üncü havalimanı inşaatında kamyon şoförü olarak çalıştığı tespit edilirken, Mervan Tepelioğlu kendisinin de mağdur olduğunu öne sürdü ve Murat Katemi adlı galericiden şikâyetçi olduğunu söyledi. Tepelioğlu, “İşin gümrük boyutundan haberim yoktu. Bu aracı yasal şekilde kullandığımı düşünüyordum. Tüm bildiklerimi anlattığım için etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum” dedi. Gümrük ekiplerinin, Tepelioğlu ifadesinde adı geçen Katemi ve Karimov’un da ifadelerine başvuracağı öğrenildi. Tepelioğlu hakkında usulsüzlük ya da kaçakçılık suçundan soruşturma başlatılması bekleniyor. Soruşturma sonunda Tepelioğlu hakkında dava açılıp açılmayacağı belli olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse yukarıda paylaşmış olduğumuz Haber Türk sitesinden alıntı haber ikamet etmeden araç alacak kişilerin başına geleceği sorundur ilk etap ödediğiniz para gidecek daha sonra hakkınızda yasal işlem yapılacak ve çektiğiniz çile başınızı ağrıtacaktır. Mağduriyet yaşamamak adına Gürcistan ve Bulgaristan plaka araç satın almayın. Aldığınız araç yasal olmadığı için bu sıkıntılar yaşanacaktır.

Özellikle Facebook sayfası üzerinde satış yapan Sayfaların tamamı yasal olarak araç alıp Türkiye de 2 yıl kullanabileceğinizi belirtmektedir. Bu süreç Gürcistan'a girdiğiniz an itibari ile güler yüzlü bir galerici elemanı veya sahibi tarafından karşılanmanız ile başlıyor. İlk etap yemek çay kahve faslı daha sonraki adım ise süslü laflar ile aracın nasıl alınacağı nasıl  gümrükten geçeceği konusunda bilgilerden oluşmaktadır. Yemek yedik çay içtik aracı satın aldık emniyet de satış işlemleri gerçekleşti ve işin son noktasına gelindi.. işleyiş bu şekilde devam eder araç satışı emniyet içinde yapılır eski ruhsat aracın eski sahibinde kalır (galerici) elemanı olur muhtemelen siz adınıza çıkan ruhsatı alır parayı ödersiniz!. Buraya kadar her şey normal ilerler fakat aracın çıkışı konusunda size şunu diyecekler gümrükte tanıdık memur var sen çıkışta problem yaşarsın bizim arkadaş aracı çıkarak diğer tarafta aracı teslim edecek der ve siz yanınızda ki arkadaşla Türkiye tarafına yaya geçidi kullanarak çıkış yaparsınız.. Araç eski sahibi tarafından eski ruhsat ile gümrükten çıkış yapar ve Türkiye tarafında size teslim edilir. Aracı sizin adınıza olan ruhsat ile size teslim edip yolcu ederler siz araç aldım heyecanı ile canlı yayın yaparak memleketinize doğru giderken Rize'de ilk uygulama noktasında Trafik kontrolü varsa araç orada bağlanır gerekçe ise Araç Gümrükten  X kişi tarafından çıkarılmıştır ve kendi pasaportunuza işlenmemiştir. Son 1 yıl içerisinde 6 ay ikamet etme durumu  ikiz ruhsat diye tabir edilen konu ile aşılmaktadır ve YASAL değildir. 

Eski Ruhsat 24 saat eski araç sahibi üzerine sistemde görünür olduğu için Gürcistan kapısından rahatlıkla çıkış yapabiliyor. Türkiye gümrüğü Gürcistan gümrüğü beyanına istinaden araç çıkışına müsaade etmektedir. Aynı araç yeni ruhsat ile Oturum izni olmadan ve 6 ay ikamet etmeden her iki gümrükten de geçiş yapamaz.. Gürcistan Vatandaşları bu kanun kapsamında değildir Gürcistan gümrüğü için kendi vatandaşlarına 1 aylık ikamet süresi yetmektedir.

PAYLAŞMIŞ OLDUĞUMUZ MAKALE BİLGİ AMAÇLIDIR .. ARAÇ SATIŞI DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMİYORUZ.

Lütfen araç satın alma hakkında tarafımıza soru yönetmeyin YASAL olarak mümkün olmayan şeyler YASADIŞI dır.
Yurt dışında yapılan Yasa dışı işlemler kaçakçılık suçudur. İlk etap para cezası sonrasında ise hapis cezası ile sonuçlanmaktadır.


YASAL ARAÇ ALMAK İÇİN 2017-2018 YILI İÇERİSİNDE 6 AY İKAMET ETMİŞ OLMAK

  • OTURUM İZNİ SAHİBİ OLMAK 
  • ARACIN RUHSAT SAHİBİ OLMAK
  • ARACA TÜRKİYE DE GEÇERLİ SİGORTAYI YAPTIRMAK
  • TÜRKİYE DE 2 YIL KULLANIM HAKKI SUNAR
  • ARACI SİZDEN BAŞKASI KULLANAMAZ.

Paylaşım yapmış olduğumuz bilgiler Resmi Gümrük Kanunları ile sabittir.
Gümrük Bakanlığı Danışma hattını arayarak 24 saat tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çağrı Merkezi

Yurt İçi Arama 
444 8 482
YurtDışı Arama +90 312  444 8 482 

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.