Açık Senet ile Araç Kiralamak

Değerli Müşterilerimiz Bilindiği üzere bir çok Rent A Car firması araç kiralaması esnasında açık senet veyahut teminat senedi olarak bedel yazarak yazılı senet almaktadırlar. Bu senet Kurumsal Firmalarda alınmamaktadır, ancak Kredi Kartı olmadan araç kiralamanız mümkün değildir. Kurumsal firmalarda Kredi Kartı kullanmayan müşteriler esnaf vb. bir makam sahibi ise gerekli belgeyi sunması halinde istisna olarak değerlendirilebilir. Avcılar Rent A Car olarak müşterilerimize daima çözüm odaklı yaklaşmaktayız.

1: Açık senet nedir?
Açık senet bir ürün veya malın karşılığında satın alınan kiralanan geri dönüşümü açısından satıcının teminatıdır. Kısaca Rent A Car firmasının almış olduğu senet bu şekilde değerlendirilmektedir.

Not: İstanbul’da Bulunan bir çok AVM ler Kredi Kartsız, Kefilsiz ev eşyaları satmaktadırlar. Konu dışı örnek EVKUR AVM ürünleri taksitle satarken açık senet almaktadır.

Oto kiralama firmaları araçlarını kiraya verirken teminat olarak açık senet isteyebilmektedir. Açık senet istemelerinde kendilerine göre haklı sebepler olduğunu görmekteyiz. Bunların bir kısmından söz edecek olursak, Örneğin; oto kiralama yapacak kişinin alkollü araç kullanmasından dolayı kaza yapması halinde, aracın bütün sigortaları geçersiz kalabilir. Bir başka örnek verirsek herhangi bir kaza olma durumunda aracın yerini değiştirmekten, kaçmaktan dolayı kazayı yapan kişi trafik polisi tarafından rapor alamayabilir. Bu vb. durumlarda Firmanın mağdur olmaması açısından alınan teminattır.

Neden açık senet alıyoruz diye soracak olursanız. Kazada meydana gelecek masrafları önceden bilmediğimiz için ve de sigortalar kazada meydana gelmiş masrafların belli bir oranda karşıladığından açık senet alabiliyoruz. Yine bir örnek verecek olursak bir kaza anında karşı taraftaki bir araca veya kişilere zarar verilebilir. Kaza raporunuzu usullere uyarak bile alsanız. Sigortalar masraflar konusunda yetersiz kalabilir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası karşı tarafın zararını karşılayan bir sigortadır ve belli oranlarda karşılamaktadır. Karşı tarafın hasar masrafı 20.000 TL diyelim ve sizin mali mesuliyet sigortanız 15.000 TL ‘ye kadar karşıladığını farz edersek bu durumda sigortanın ödemediği durumu siz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu miktar çok fazla daha olabilir. Araç kiralama yaparken muhakkak sigorta teminatlarınızın tutarını kontrol ediniz.

Burada kiracılarında haklı olduğu yönler bulunmaktadır. Açık senet vermek sorumluk gerektirir ve sonucu ağır olabilir. Bu bir karşılıklı güven meselesidir. Çok seçici olmanızı tavsiye ederiz. Araç kiraladığınız firmaların Kurumsal Olmasını tercih etmeniz sizin açınızdan daha güvenli olmaktadır.

Açık senetlerinizi kullandığınız aracı iade ettiğinizde isteyebilirsiniz. Genelde firmalar 17 gün senedinizi bekletebilirler. Bu durumda eğer açık senedinizi kira dönüşünde alamazsanız üzerine belli bir oran yazdırabilirsiniz. Araç ceza, herhangi bir resmi tebligat yazışması 7-15 gün arasında Rent A Car firmasına ulaşmaktadır.

Açık senet size sorun yaratıyor ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız Rent A Car Firmasına araç kiralamaya giderken yanınızda 2. sürücü olarak Kredi Kartı kullanan bir yakınınızı getirmeniz bu sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır.


Avcılar Rent A Car; Açık Senet Güvencesi!
Kredi Kartı Kullanmayan müşterilerimizden aldığımız teminat senetlerine İş bu senet sözleşmenin ayrılmaz parçasıdır yazıyoruz. Bu yazının amacı senedin tek başına kullanılmamasıdır. Senet ancak sözleşme maddelerine bağlı kalmak şartı ile kullanılır. Avcılar Rent A Car Oto Kiralama Hizmetleri ile Daima Güvendesiniz.Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.